Домініканський костел 1736 – 1741 рр.

Об’єктом, який варто відвідати, є Домініканський костел 1736 – 1741 рр. в селі Старий Чорторийськ.

Його історія розпочинається ще з початку XVII століття. Тоді, невідомо з якої причини, але в 1601 році свій родовий маєток князі Чарторийські продають за 400 тисяч злотих мінському воєводі Яну Пацу, а той перепродав його князям Лещинським. В 1639 р. воєвода Андрій Лещинський (1606-1651) на місті старого дерев’яного храму будує у містечку католицький костел, а при ньому домініканський монастир.

Вже як собор домініканського монастиря, коли в 1725 р. містечко дісталося Радзівіллам в 1736-1741 рр., стару будівлю костьолу замінили новою. Бароковий костел проектує архітектор Павло Гижицький – автор десятків храмових комплексів у Луцьку, Ковелі, Кременці, Володимирі.

В 1795 р. Чорторийськ увійшов до складу Російської імперії. За участь власника Чорторийська графа Федора Пацея у польському повстанні 1831 р. держава конфіскувала містечко, а монастир в 1832 р. було закрито, костел віддано православній громаді і перетворено на православну парафію Успіння Пресвятої Богородиці так храм став Успенською церквою.

Комплекс сильно постраждав у Першу світову війну, адже тут походила лінія фронту, збереглася лише перед костелом колона-ровесниця, а позаду виросла скромна дерев’яна церква її в 1921 р. купив у сусідньому селі Осниця місцевий священик. За одну ніч її розібрали і річкою переправили до Чорторийська, тоді церква стала служити місцевій православній громаді.

У 1915 році монастир було знищено, а парафія відновилась тільки у 1920 році. Завдяки старанням прихожан та ксьондза Аполінарія Тарногурського, у 1930 році костел відновили. І з 1920 по 1939 роки собор знову стає католицьким.

Друга світова залишає на тілі храму свіжі рани.

В радянський час в 1951 р. у православної громади костел знову забирають і використовують як склад для зерна. Проте і для цих потреб з 1975 року церква перестає служити. Храм стоїть в запустінні аж до рішення Волинської облдержадміністрації від 13 грудня 1996 року, коли Хрестовоздвиженський собор в аварійному, напівзруйнованому стані, без куполів і даху було передано Свято-Успенській громаді, в свою чергу 5 травня 1997 року ця громада передає споруду собору та земельну ділянку ченцям. Рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 11 червня 1997 року згідно з рапортом архієпископа Нифонта було засновано чоловічий монастир настоятелем якого призначено ігумена Володимира (Гапонюка), а вже через десять років 25 вересня 2007 року Блаженніший Митрополит Володимир освятив престол головного храму Свято-Хрестовоздвиженського Чарторийського чоловічого монастиря. 26 червня 2010 р. керуючий Волинською єпархією митрополит Луцький і Волинський Ніфонт освятив Троїцьку надбрамну церкву.

З 1921 року в селі храмом обителі для православної громади є дерев’яна Успенська церква.

На даний час тут функціонує православний чоловічий монастир. Архітектурний ансамбль монастиря включає в себе Хресто-Воздвиженський собор, Свято-Успенську церкву і капличку стовп ХVІІІ століття.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: