Преображенська церква у с. Четвертня

Преображенська церква у с. Четвертня була побудована у 1600 році на кошти княгині Анни, яка була нащадком великих князів Четвертинських. У пізніші часи поблизу храму були споруджені жіночий і чоловічий монастирі, будівлі яких, на жаль, не збереглися, та все одно довгий час служили фамільною усипальницею для усієї княжої родини Четвертинських. Нині будівля храму віднесена до пам’яток архітектури національного значення.

Будівництво Свято-Преображенського монастиря (так він тоді називався) розпочалося на місці зруйнованої дерев’яної обителі, що існувала з 1437 року, тобто історія святині сягає ще часів становлення козацтва.

Стиль будівлі виражає архітектурні традиції початку ХVІІ століття: давня, мурована з «візантійської» цегли кладка сягає 18 м висотою, 10 м шириною, 22 м довжиною і ще два поверхи вниз під землею. Товщина стіни – 1,80 м, на кутах мури з нахилом 75 градусів для міцності. Досить цікавим елементом будівлі є те, що стеля храму в окремих місцях теж змурована з цегли. У середині церкви розміщено чотири колони, які підтримують дах, відстань між ними – 6 м. Завдяки такій архітектурі вдалося досягти високого акустичного ефекту. Арочно-циліндричний звід храму підкреслює велич та надійність споруди.

У загальний план церкви входить вівтар з прибудованою паламаркою та центральна частина храму. Перед вівтарем – іконостас старовинного візантійського типу. Східна стіна має форму плавної кривої. В могутніх стінах, позбавлених декору, що помітно звужуються до верху – віконні прорізи з трицентровими перемичками.

Вікна сидять глибоко у віконних амбразурах. Західний фасад церкви має барочний фронтон, декорований пілястрами, нішами. Двері у храмі важкі, ковані, з великими замками. Муровані стіни храму зберігаються вже понад 400 років. Секрет міцності муру полягає в тому, що у розчин додавали курячі і гусячі яйця зі шкарлупою.

Крім цього храм вражає чудовим художнім оформленням усередині. За народними переказами, для роботи в храмі були викликані майстри з Італії, які так розписали церкву, що фарби були «мов живі». Залишки того чудового розпису, що не стерлися у незвичайно важких обставинах, можна спостерігати і зараз на фрагментах іконостасу та царських воріт.

У церкві знаходяться старовинні ікони, серед яких чудотворна ікона Божої Матері, названа Четвертинською, яку подарувала імператриця Катерина ще в далекому 1739 році. Унікальним явищем для обителі є й те, що тут понині на релігійні свята читаються молитви зі старовинного рукописного Євангелія 1636 року видання, вагою 38 кг разом з оковою. На одній з колон, що ближче до іконостасу, вмурована пам’ятна плита – надпис про поховання тут, у храмі, у 1791 р Варвари Станіславівни Четвертинської, яка була нащадком княгині Анни і склеп якої зберігається в Преображенській церкві по сьогодні.

Окремо на подвір’ї розташована дзвіниця, яка доповнює красу церкви своїм неординарним купольним дзводом. Побудована у 1905 році. Відрадно і те, що в інтер’єрі дзвіниці збереглась декоративна різьба по дереву ХVІІІ століття.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: