Оконські Джерела

Кожен, хто проїжджає з Маневич в напрямку до Луцька, неодмінно зверне увагу на чарівне голубе плесо в селі Оконськ, усередині якого жваво нуртують два потужні джерела. Вода тут така кришталево-чиста, що аж світиться, або, як ще кажуть в народі – дзвенить. Має вона і своєрідні властивості – завжди сталу температуру (9,2 оС) та ніколи не замерзає.

В затінку – місце для стоянки автомобілів і кав’ярня. Поруч зручно обладнаний майданчик для огляду та фотографування. Спеціально зроблений вивід води дає змогу покуштувати її усім бажаючим і набрати з собою в дорогу.

На базі джерел створені ставки для розведення риби, зокрема єдиного в області форелевого господарства.

Мальовничі Оконські джерела давно стали не лише заповідним куточком нашого краю, а й його святинею.

Боронь Боже поліщукові зайти сюди взутому, опустити брудну посудину. Побутують перекази начебто за часів козаччини тут зупинявся зі своїм військом Северин Наливайко, і ось один із козаків вирішив напоїти прямо з криниці свого коня. Але тільки-но його вороний ступив передніми ногами в іскристу воду, як величезний і могутній вир тієї ж миті поглинув бідолаху разом із твариною.

Незадовго до Другої світової; війни (в 1938 році) місцеві селяни під керівництвом тодішніх польських властей благоустроїли озеречко – обвалували довкруж і обсадили деревами, що полюбляють вологу, джерела „обралили” широкими металевими трубами. Навколо з’явилась мережа ставків. Милуватись цією красою приїжджали тоді вельможні персони з самої Варшави.

Оконські джерела використовувались і з господарською метою. Нині тут успішно налагоджено вирощування форелі. Відрадно зазначити, що екологічної шкоди скарбниці природи поки що не завдається. Унікальні криниці їх походження і функціонування, закономірно, викликали увагу і місцевих, і більш відомих дослідників. Особливо значний вклад у; їх вивчення зробив славетний учений природознавець Павло Тутковський. Популярна праця академіка під назвою «Оконские окна» датована 1892 роком, зберігається нині в районному краєзнавчому музеї.

Дивишся на неповторні Оконські джерела – і здається, ніби це сердечка рідної вкраїнської землі пульсують на її просторах. Ми повинні неабияк гордитись, що цей дивовижний Господній дар включено в конкурс для визначення семи чудес Волині.

 

Легенда:

А чи знаєте ви, як виникли ці джерела? За давньою легендою, там, де зараз знаходяться джерела, колись були панські стави. Пан мав красуню доньку, яка кохала бідного хлопця. Коли пан довідався про це, відразу ж назначив день весілля з іншим, багатим парубком. Як приїхав наречений, дівчина не зустріла його, а кинулась у воду. Побачивши це, бідний хлопець кинувся за нею. З того дня і вдарили із землі два джерела. Люди намагались закрити джерела, та даремно – вони пробивались в іншому місці.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *