Село Четвертня

Перебуваючи на території Маневиччини обов’язково варто відвідати давнє історичне  поселення Четвертня – князівського уділу Четвертинських ХІІІ століття.

Прямуючи до поселення, проїжджаємо село Криничне, в минулому Лище. Перша писемна згадка відноситься до 1545 року. Назва Лище проіснувала до 1962 року, коли було проведено укрупнення районів. Внаслідок чого, територія відходить до Ківерцівського району. А тут своє село з такою ж назвою. Тому відповідними державними органами село Лище перейменовується на Криничне.

Обрану назву пояснюють тим, що навколо були розташовані болота, серед яких траплялося чимало джерел. Вмілі людські руки окультурювали і перетворювали їх в кринички. Звідси й назва – Криничне. На околиці села милує око чудовий краєвид березового гаю.

Проїжджаємо ще декілька кілометрів і село Четвертня. В історії відомі поселення, що передавалися у спадковість на певному праві власності по четвертому разу, які так і називалися „четвертніми поселеннями”. Ймовірно, що саме з тих часів і пішла назва Четвертня.

Чим же  відомий цей населений пункт? А тим, що тут знаходиться Свято-Преображенський  храм — найдавніша кам’яна споруда на Маневиччині, пам’ятка архітектури 1600 року.

Будівництво Свято-Преображенського  монастиря (так він тоді називався) розпочалося на  місці зруйнованого дерев’яного монастиря, що існував з 1437  року.

В архітектурно-конструктивних формах церкви відчутні відлуння традицій архітектури стародавньої Русі й елементи українського бароко. Мурована з цегли  на вапняному  розчині. Товщина стін близько двох метрів. Висота  будівлі  сягає 20 метрів. Особливої довершеності і краси додає дах, що закінчується  купольною  банею  з  хрестом. Внутрішній  інтер’єр  храму  вражає  своєю величністю. Арочно-циліндричний  звід  храму  підтримують чотири колони, що підкреслює велич та надійність  споруди. Досить цікавим елементом є те, що стеля храму теж змурована із цегли. Завдяки такій архітектурі вдалося  досягти  високого  акустичного  ефект. Цегляно-муровані  стіни зберігаються  понад  400  років. Секрет  міцності  муру полягає в тому, що у розчин  додавали  курячі і гусячі  яйця з шкарлупою.

В інтер’єрі східна стіна має форму плавної кривої. В могутніх  стінах, позбавлених  декору, що помітно звужуються до верху — віконні прорізи з три центровими  перемичками. Вікна сидять глибоко у віконних амбразурах. Західний  фасад  церкви   має  барочний  фронтон, декорований  пілястрами, нішами. Двері у храмі важкі,  ковані, з  великими  замками.

У  загальний  план церкви  входить: вівтар з прибудованою паламаркою, центральна частина храму. Перед вівтарем — іконостас старовинного візантійського типу, що складається з позолочених кіотів з тонким, мистецько виконаним рисунком.

Окремо на подвір’ї розташована дзвіниця, яка доповнює красу церкви своїм неординарним  купольним зводом. Побудована у 1905 році. Відрадно і те, що в інтер’єрі дзвіниці збереглась декоративна різьба по дереву ХVІІІ  століття.

Крім цього храм вражає чудовим художнім оформленням усередині. За народними  переказами, для роботи в храмі  були  викликані  майстри з Італії, які так розписали  церкву, що фарби були „мов живі”. Залишки того чудового  розпису, що не стерлися у незвичайно важких обставинах, можна спостерігати і зараз на фрагментах іконостасу та царських  воріт.

У церкві знаходяться старовинні ікони, серед яких ікона, подарована імператрицею  Катериною  ще  в  далекому  1793  році.

Унікальним явищем  для  храму є те, що тут і понині на великі релігійні  свята ведеться служба із старовинного рукописного Євангелія  1636  року  видання, загальною вагою 32 кілограми.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *