В Маневицькому районі на базі Великоосницького лісництва відбувся обласний семінар лісівників, голів райдержадміністрацій, голів районних рад, депутатів обласної ради за участю науковців з різних областей України. Розглянуто дуже важливе питання, яке потребує нагального вирішення – «Основна причина відмирання соснового лісу – верхівковий короїд». В роботі семінару взяв участь голова обласної державної адміністрації Володимир Гунчик, заступник голови райдержадміністрації Сергій Кошарук, перший заступник голови обласної ради Роман Карпюк, начальник управління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко.
Вже другий рік поспіль лісівники та громадськість стурбовані масовим відмиранням сосни звичайної на території Волинської області. Внаслідок довготривалих кліматичних аномалій і порушенням водного живлення, спостерігається суттєве збільшення популяції стовбурних шкідників, в тому числі верхівкового короїда. Через масове заселення яких, дерево в природніх умовах втрачає здатність до опору і гине протягом 3-5 тижнів. За висновками науковців, підтверджених спеціалістами лісозахисних підприємств найбільш дієвим способом зупинки поширення верхівкового та інших видів короїда є вчасне, з охопленням усієї площі ураження, проведення санітарних рубок.
Учасники семінару оглянули три лісові ділянки з різним ступенем ураження. На першій локації, площею 15 гектарів – 65 річний ліс, зона ураження якого сягає 3,5 гектарів. За словами директора спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Херсонлізозахист» Тетяни Касіч, ураженню короїдом підлягають рослини усіх вікових груп.
Лісівники Волині першими забили на сполох. Починаючи з минулого року проводиться постійний моніторинг за осередками верхівкового короїда. Неодноразово проводились виїзні семінари та тренінги за участю науковців, спеціалістів лісозахисту, депутатів обласної та місцевих рад, громадськості. Згідно оперативної бази даних Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, до якого включено осередки уражень площею понад 0,1 га та наших визначень, патологіями нового типу вже охоплено близько 8тис.га сосняків. У деяких лісгоспах уражено 4-8 відсотки загального фонду цієї породи. По всіх соснових лісах Волині вже розсіяно понад 12 тис.осередків ураження і зараження деревостанів, які є діючими вогнищами небезпечних шкідників і хвороб.
Науковці виділили основні напрямки в роботі лісівників щодо локалізації верхівкового короїда та припинення всихання лісових насаджень в цілому, а саме постійний нагляд та облік пошкоджених лісових насаджень, своєчасне проведення лісозахисних заходів та заходів з покращення санітарного стану лісів, тісна співпраця з науковими інститутами та міжнародними організаціями, наближене до природи лісництво, заходи із затримання води в лісах.
Оглядаючи ділянки, Володимир Гунчик звернувся до присутніх голів райдержадміністрацій, депутатів обласної ради та голів комісій з проханням змінити статус заказника, адже це компетенція місцевої влади. Таку пропозицію мають розглянути на черговій сесії облради.
Усі присутні на семінарі одностайно прийшли до думки, що зволікання та пасивна позиція лісівників, науковців. Представників влади, громадськості, недосконалість нормативних актів може призвести до катастрофічних, непоправних наслідків протягом найближчих років. Втрати від шкідливої дії верхівкового короїда можна порівняти з масштабною пожежою. Кінцевий результат однаковий – мертві деревостани.
То ж задаймося питанням – що краще: вчасно зрубати вражений ліс і зберегти здоровий? Чи віддати все короїду?